Hallå!
Högst beklagligt att Real Madrid inte fick in ytterligare en boll igår. Chanser att avgöra mötet fanns redan i den första halvleken men minst sagt undermålig kvalité i avsluten gjorde att man föll på eget grepp. Ytterst naivt har den ”tyska fotbollen” hyllats den senaste tiden, men enligt mig ligger man fortfarande efter den spanska. Denna afton är det dags för Barcelona att följa sin spanska ärkerivals exempel och visa hur bra man egentligen är.
Förmodligen startar man enligt följande:
Valdes
Dani Alves – Bartra- Pique- Adriano
Song
Xavi – Iniesta
Messi
Villa – Fabregas
Vi kan räkna med ett galet tryck på Camp Nou. Får man dessutom in ett tidigt ledningsmål höjs entusiasmen ytterligare hos både hemmaspelarna och fansen. Man kommer att äga boll och skulle man släppa in ett mål i baken kommer inte Barcelona sluta spela för det.
Jag tror på Barcelona ikväll och såhär lägger jag upp spelen som hämtas från Bet365:
Barcelona @ 2,10 – insats medel
Barcelona över 1,5 mål @ 1, 72 – insats hög
Under 11 hörnor @ 2,60 – insats låg
Under 12 hörnor @ 2,05 – insats medel
Under 13 hörnor @ 1, 72 – insats hög
De tre hörnspelen tycks komma från ingenstans men samtliga tre har stort spelvärde. Barcelonas fotboll bygger inte direkt på fasta situationer i såväl defensiv som offensiv bemärkelse, och när man förmodligen kommer ha ett bollinnehav runt 60-70 % känns dessa ännu mer befogade.
Nu väntar vi in en härlig fotbollsmatch och jobba gärna i spelen tillsammans med mig.
Kommentarer uppskattas givetvis.
På återseende!


Bra analys. Halvtid nu och det har endast varit 2 hörnor i matchen. Barca spelar visserligen mycket rakare idag än vad de brukar göra men det har inte resulterat i några hörnor i alla fall. Alla hörnspelen borde sitta!