Viktigt möte på Stamford Bridge idag när Chelsea tar emot Manchester United i en viktig så kallad ”6 poängs match”. Avståndet är redan stort till Manchester City och även om säsongen är lång så kan en förlust för Chelsea innebära 12 poäng upp till serieledaren. Vid det scenariot är nog loppet kört för Londonlaget att försvara guldet.

Tränarduellen

Ja vi vet bakgrunden och historien om de båda tränarnas historik och koppling till klubben Chelsea. Mourinho har vunnit 3 titlar med de blå och själv anser han så klart att han kommer vara klubbens största manager genom alla tider tills någon slår hans mästarfacit. Samtidigt är han lite ironisk inför mötet och säger att om några år är han förmodligen bortglömd på Stamford Bridge. Conte fick en kanonstart i sin nya klubb och vann guldet redan första säsongen. Han såg till att klubbens rekord i antal raka segrar slogs och det nya rekordet lyder 13 raka 3 poängare. Förra året körde Chelsea över Manchester United på Stamford Bridge och vann med 4-0. I samband med den segern så eldade Conte på publiken vilket fick Mourinho att se rött och läxade upp Conte genom att viska i italienarens öra hur man beter sig. Läget är nu helt annorlunda förutom på en punkt. Precis som förra säsongen så har Chelsea inlett säsongen lite knackigt. Chelsea var inför förra årets möte lite underdogs. Samma sak gäller i år. Uniteds trupp har blivit bättre och Chelsea är inte alls lika starka som man var förra säsongen. Därför har man inte favoritskapet i år heller och det finns en liten magkänsla som säger att Chelsea är livsfarliga när de har allt att vinna. Det blir ett spännande möte i många hänseenden. Kommer United komma till Stamford Bridge för att försöka få med sig ett kryss? Kommer man vid ställningen oavgjort spela ut mot hörnflaggorna för att sedan vända om och börja om igen? Allt för att minimera riskerna att gå bort sig och åka på en omställning?

Kanté är nyckeln

Chelseas lille härförare på mitten N’Golo Kanté har varit skadad sen början av Oktober och sen dess har Chelseas spel knackat ordentligt. Vi vet hur viktig fransmannen var för Leicester när de vann ligan för 2 säsonger sen. Vi vet hur viktig han var när Chelsea tog sitt guld förra säsongen och vi har sett vad som hänt med Chelseas mittfält när han är borta. Hans energi och hans sätt att vinna tillbaka bollen är enastående. Han är så kvick och lätt på fötterna när det handlar om de första meterna att erövra bollen. ”Ettrigare” spelare får man leta efter och han rör sig över stora ytor. Vi skulle vilja påstå att N’Golo Kanté kanske är världens bästa fotbollsspelare när det gäller att göra skillnad för sitt lag. Kanske världens bästa på sin position som defensiv mittfältare. Inte undra på att Conte är mån om att få sin spelare tillbaka men samtidigt uttryckt att det gäller att skynda långsamt. Att slå upp skadan igen kan vara förödande. Conte har sagt att han kanske kunde ha chansat med Kanté mot Bournemouth, kanske att han kunde varit med mot Roma men han har valt att vänta. Mot Roma var inte Kanté med i truppen och frågan är om han har sparats till United matchen. Spelare som Fabregas, Pedro, Bakayoko och till och med Hazard blir alla bättre när Kanté är på planen med tanke på det understöd de då får.

Spelsystem

Vi vet att Chelsea letade efter sitt nya spelsystem förra säsongen och det tog ett tag innan Conte gick över till 3 backslinje. När man bytte förra säsongen så kom också rekordet i 13 raka matcher. Men i år pga skador och avstängningar har man återigen fått laborera med startelvan. Nu när också Chelseas högra wingback Victor Moses är skadad så har inte Conte hittat en lyckad formation. Alla backar har flyttats runt och det har saknats stabilitet i försvaret. Mot Roma kunde man se väldigt konstiga försvarsmissar som t.ex när Rüdiger helt sonika släpper bollen till El Shaarawy som får stöta in bollen i mål. Man kunde se Chelseaförsvarets uppgivenhet efter det. Conte har flyttat på Luiz från mittback till mittfältare tillbaka till mittback. Aspilicueta har varit mittback och flyttats till wingback tillbaka till mittback. Rüdiger, Christensen och Cahill har kastats in och ut ur startelvan. Alonso är egentligen den enda som spelat kontinuerligt på sin kant medans Zappacosta fått växla mellan bänk och startplats på den andra wingbackspositionen. Här har Chelsea inte hittat rätt än!

Manchester United har sett mer stabila och har utgått från Bailly och Jones som mittbackspar. Smalling har figurerat som 3:e val och Lindelöv har tyvärr fått spela fjärdefiolen. Oavsett så har Manchester United hittat en mer trygghet i sin formation den här säsongen. Vi kan inte riktigt förstå hur Chelsea kunde släppa Matic som varit otroligt viktig för United på mitten. Matic gjorde kanske inte jättemycket väsen av sig förra säsongen i Chelsea förutom sitt dundermål i FA-cup semin mot Tottenham på Wembley. Men han var nog viktigare än många kunnat tro och förutse. Han är stark, har god teknik och är briljant i positionsspelet. Den trygghet han gett United i år är precis vad ”The Red Devils” efterfrågat under flera års tid. Backlinjen och mittfältet är stabilt i år hos United. Framåt har Lukaku levererat men det ska bli oerhört intressant att se nu om Belgaren höjer sig ytterligare då en viss herr Ibrahimovic är på väg att göra comeback. Eller om han kommer känna pressen och istället underprestera. Oavsett så kommer United fortfarande vara trygga i sitt spelsystem medans Chelsea fortfarande letar efter rätt formation och stabilitet i sitt.

Det blir inte 4-0

Något som vi i princip kan garantera är att det inte kommer bli några 4-0 på Stamford Bridge idag. Nej vi tror snarare tvärtom att det kommer bli ett ställningskrig där båda lagen kommer vara rädda för att gå bort sig. Rädslan att förlora kommer vara större än instinkten att vinna och kamma hem 3 poäng. Förra året gjorde Chelsea mål i den första minuten då Pedro sprang igenom ett vilset unitedförsvar. 4-0 segern då är en klassiker ur Chelseaögon sett. Cahill och Hazard stod för 2 och 3 – 0 innan mannen vi skrivit om tidigare fick avgöra med en soloräd. N’Golo Kanté satte spiken i kistan. Highlights från förra mötet kan ni se här.

När Chelsea haft som störst problem i sina matcher så har det varit när motståndaren pressat högt och stört Chelsea i uppspelsfasen. De flesta borde veta nu att Chelsea försöker spela sig ur alla lägen och att det inte blir många långbollar från vare sig mittbackarna eller wingbacks. När man hamnar under press så har man svårt att skapa det övertag i bollinnehav som man önskar ha. Exakt så tror vi att Mourniho kommer spela. Han kanske kommer ha en defensiv uppställning på papperet som gör att man tror att man ska backa hem. Men istället har man kommit ut och pressat sönder motståndaren. Det kan bli en avgörande faktor på The Bridge idag. Vi tror på en jämn tillställning och även om Chelsea kan briljera på Stamford Bridge ibland och ösa på med mängder av mål så lär det inte bli några 4-0. Varken trupp, form eller förutsättningar talar för det. Vi tror istället att vi får se en målsnål tillställning och ett ställningskrig.

Speltips

Analysen ovan och så som vi tror att matchen kommer arta sig så är vi inne på ett underspel. Vårt speltips blir under 2.5 mål i matchen. Odds för mindre än 2.5 mål i matchen ser ut enligt följande:

Unibet 1.64

bet365 1.61

Betsson 1.65

Betsafe 1.65

Nordicbet 1.65

Comeon 1.60

LeoVegas 1.64

Oddsen är löpande och kan ändra sig över tid. Vi hoppas att vi har fel och att vi istället bjuds på en galen match med mängder av mål och sevärt anfallsspel. Chelsea – Manchester United har matchstart 17.30 och visas av tv kanalen Viasat Fotboll Premium och Viaplay. Vill du se många av dagens övriga heta fotbollsmatcher gratis så ska du läsa vårt alldeles färska inlägg om: Live Stream Fotboll 5 November 2017.

unibet välkomstbonus premier league