I brist på ett fotbolls VM som normalt sett skulle ha spelats under den här perioden är det ont om matcher att reka. Det pågår dock en hel del arbete i och runt om olika fotbollsklubbar när det handlar om spelarövergångar.

Raheem Sterling till Chelsea

Thomas Tuchel är ett stort fan av den engelska anfallaren/yttern och rykten från flera engelska tabloider är inne på att en övergång närmar sig. När det blev klart att Manchester City hämtar in Haaland så har både Gabriel Jesus och Raheem Sterling ryktats bort från klubben. Båda två spelarna har intresserat Chelsea. Även Arsenal har varit intresserade men då Chelsea kan erbjuda spel i Champions League så ska man sitta i förarsätet till att värva britten.

Raheem Sterling är en pålitlig målskytt som alltid har levererat tidigare säsonger. Att Chelsea är i behov av att värva in en spelartyp som Sterling är det inget snack om då Lukaku ryktas tillbaka till Inter. Tuchel gillar att spela med ett högt presspel och det är något som Lukaku med sin stora fysik inte lyckats särskilt väl med. Därför är det väldigt troligt att man kommer hitta en lösning där belgaren går tillbaka till Inter på lån. På så vis får man i alla fall ner lönekostnaden där Inter kommer ta stora delar av de 250 miljoner kronor som Lukaku har per år. Oddset på att Lukaku återvänder till Inter är just nu låga 1.20 @Unibet. Vi tror att det är mycket troligt att den dealen blir av och på så vis kommer den öppna upp för en flytt för Sterling till Chelsea.

När det gäller övergångar så kan man man hitta fina odds om man är ute i god tid innan ryktena tar fart på allvar. Så är det i fallet Sterling. Vi tippar att Raheem Sterling spelar i Chelsea nästa säsong till oddset 2.50 @Unibet.

Övergångar Premier League