Vem vinner Premier League säsongen 2022/2023? Förra året vann Manchester City efter en stenhård kamp med Liverpool som avgjordes i den sista omgången. Vi kommer här tippa vinnare av Premier League 2022/2023. Här följer de 6 lag som kommer placera sig bäst när ligan avgörs i maj 2023:

1. Manchester City

Manchester City har visat klass de senaste säsongerna och har inför årets upplaga av Premier League tappat en del profiler. Raheem Sterling till Chelsea, Oleksandr Zinchenko och Gabriel Jesus till Arsenal. Man har fyllt på med Erling Håland från Dortmund och Kalvin Philips från Leeds. Kan Håland göra 25 mål för Manchester City den här säsongen?

Det ska bli väldigt intressant att se hur Philips utvecklas då han nu kommer ha världsstjärnor runt omkring sig. Manchester City har världsspelare på alla positioner. Vi håller fortfarande Manchester City som favorit att ta hem Premier League även den här säsongen och vi tror att Guardiola kommer lösa detta. Vi tippar att Manchester City vinner Premier League säsongen 2022/23 till oddset 1.67 @Unibet.

2. Liverpool

Återigen kommer det vara Liverpool som främst kommer utmana om ligatiteln. Förra året hade man bucklan i sin hand när endast 30 minuter återstod att spela i den sista omgången. Därefter kom en sanslös vändning av Manchester City mot Aston Villa (från 0-2 till 3-2 inom loppet av 10 min). Man har tappat Sadio Mané till Bayern München men fått in en tung power forward i Darwin Nunez.

Klopps mannar har sett fortsatt stabila ut under försäsongen och behöver inte förändra så mycket varken spelmässigt eller truppmässigt. Helt klart kommer man vara med och slåss om guldet men vi tror inte att man räcker hela vägen fram det här året heller. Liverpool som vinnare av Premier League ger just nu 3.95 gånger pengarna @Unibet.

3. Arsenal

Arsenal hade en usel start förra säsongen av Premier League där man inledde med 4 raka förluster. Därefter gjorde man det riktigt bra. Man nådde aldrig Champions League då man hade några få svackor under säsongen som var svåra att förklara. Vi tycker än dock att man ser intressant ut nu i och med nyförvärven från Manchester City. Man har även fått in en intressant mittback i Saliba från Marseille som håller absolut toppklass!

Laget är revanchsuget och det kunde man se i den senaste försäsongsmatchen där Chelsea kördes över med hela 4-0. Man har en bra dynamik i laget och kan man undvika svackorna så kan man bli en giftig outsider och närma sig toppen. Just nu ger Arsenal som vinnare av Premier League fina 41.00 i odds hos spelbolaget Unibet.

4. Chelsea

Trots en rejäl plånbok att handla spelare för under sommaren med nya ägaren Todd Boehly som tillfällig sportchef så tror vi inte Chelsea kommer blanda sig i toppstriden. Laget känns för ostabilt och man har inte den kontinuitet som krävs för att bli engelska ligamästare. Det kan ta ett tag att spela ihop alla nyförvärv. Kalidou Koulibaly och Raheem Sterling har hittills värvats av Londonklubben och kommer så klart att tillföra en hel del. Fler nuförvärv kommer garanterat att dyka upp. Tuchel har önskat minst 3 nyförvärv till där man är i störst behov av mittbackar sedan Rüdiger och Christensen lämnat för Barcelona.

Barcelona har varit ett problem för Chelsea det här transferfönstret. Barca har snuvat Chelsea på både Kounde och Rapinha. Man ryktas även vara intresserade av Chelseas Azpilicueta och Alonso. Två övergångar som var på gång men som nu frysts av Chelsea pga det infekterade läget klubbarna emellan. Chelsea kommer ha en bra trupp men kommer förmodligen inte ha det som krävs. Vi tror på en fjärdeplacering och vågar man sig på Chelsea som vinnare så ger det just nu så ger det 17.00 gånger pengarna hos Unibet.

5. Tottenham

Tottenham kom starkt på slutet förra säsongen och fixade en Champions League plats framför ögonen på Arsenal. Conte fick ordning på laget och man blev bara bättre och bättre desto längre säsongen gick. Kulusevski gjorde väldigt bra ifrån sig. Nu har han fått rejäl konkurrens då man värvat in Evertons frenetiska yrväder Richarlison. Brassen är dock inte den enda spelaren som anslutit i sommar. Djed Spence har hämtats in från Middlesbrough och kommer ge bredd till försvaret. Bissouma ska bli väldigt intressant att följa som varit en nyckelspelare i Brighton på mitten den gånga säsongen. Han kommer tillföra en hel del fysik till det centrala mittfältet.

På förlustsidan kan väl nämnas att den snabba yttern Bergwijn har lämnat för Ajax. Richarlison är dock en fullgod ersättare även om de 550 miljoner som han kostade kommer innebära en del press på spelaren. Tottenham känns starkare än förra året, ändå tror vi att man missar Champions League. Plats 3, 4 och 5 i ligan kommer bli en stenhård duell mellan Arsenal, Chelsea och Tottenham där tyvärr Spurs kommer missa CL. Att Tottenham ska vinna ligan ger 15.00 gånger pengarna hos Unibet. Med det oddset är man tredjehandsfavoriter!

6. Manchester United

Manchester United är klubben som har de dyraste lönerna i England. Man kan väl säga att man misslyckats med att förvalta de nyförvärv som anslutit de senaste säsongerna till att bärga en titel. Även på tränarsidan har det varit karusell värre och vi får se hur det kommer gå för Erik ten Hag som är ny manager inför säsongen. Lisandro Martinez har värvats in för 450 miljoner från Ajax och kommer ge konkurrens till Victor Nilsson Linderlöf i försvaret. I Martinez får Erik ten Hag in en försvarare som han vet var han har sedan deras tid tillsammans i Ajax.

Tyrell Malacia är en annan back som kommer ge bredd till backlinjen. Han kostade 150 miljoner och kommer från Feyenoord. Andreas Pereira lämnar för Fulham vilket gör att truppen just nu innehåller 34 spelare. Det känns på tok för mycket och vi kommer garanterat få se ytterligare ruljans på både försäljningar och inköp av spelare.

Cristiano Ronaldo har ryktats bort en längre tid där anfallarens agent försökt få till en övergång till någon klubb som spelar i Champions League den kommande säsongen. Portugisen har två år kvar på kontraktet med United men ingen annan klubb har hittills nappat på agent Mendez erbjudande. Klubbar som Bayern München, Chelsea och Atletico Madrid har alla tackat nej. Dessutom vägrar United att sälja! Det kan bli infekterat värre och sprida dålig stämning i truppen så frågan är vad som händer med Ronaldo.

Frenkie De Jong från Barcelona har ryktats till både United och Chelsea under sommaren så eventuellt är han ett potentiellt nyförvärv som garanterat kommer höja mitten på United om han ansluter. Erik ten Hag må vara en mycket bra tränare men vi tror att han får svårt att få ordning på United direkt från start. Vi tror på en säsong likt den förra med en okej inledning men där svackorna kommer avlösa varandra. Vår placering blir därför en sjätteplats för storklubben och att man skulle gå och vinna Premier League ger just nu 26.00 gånger pengarna hos spelbolaget Unibet.

Odds vinnare Premier League 2022/2023

Här följer oddsen till vilka som är favoriter att vinna Premier League enligt spelbolagen säsongen 2022/2023

Manchester City 1.70
Liverpool 3.80
Tottenham 15.00
Chelsea 17.00
Manchester United 26.00
Arsenal 29.00
Newcastle United 101.00
Leicester City 251.00
West Ham 251.00
Aston Villa 301.00
Brighton 301.00
Crystal Palace 501.00
Everton 501.00
Leeds 501.00
Wolverhampton Wanderers 501.00
Brentford 751.00
Nottingham 751.00
Southampton 751.00
Fulham 1001
Bournemouth 1501

Vilka är er favorit till att vinna Premier League säsongen 2022/2023?

Vem vinner Premier League 2022/2023?