Idag tar VM uppehåll inför kommande semifinaler och i väntan på dessa så får vi nöja oss med lite fotboll från de brittiska öarna. Två matcher spelas i The Championship idag söndag 11/12.
QPR – Burnley
Ett väldigt bra möte väntar idag när QPR tar emot serieledaren Burnley hemma på Loftus Road Stadium. Hemma är QPR normalt sett starka men har gått lite knackigt sista tiden. Två raka förluster på hemmaplan och det är ett frågetecken för formen. På de fem senaste matcherna har QPR 1 oavgjord och 4 förluster. När nu serieledaren kommer på besök så lär man stäppa upp men frågan är om det räcker för att ta poäng. Vi tror tyvärr inte det. Det är ett väldigt fint odds på Burnleyseger och magkänslan säger att man kommer reda ut det här.
En rak två:a rekas mellan QPR – Burnley till oddset 2.35 @Unibet.
Watford – Hull
Watford ångar på och har siktet inställt på att ta sig tillbaka till Premier League. Laget ligger just nu på en fjärde plats i tabellen vilket innebär kval i dagsläget. Säsongen är lång och det ska spelas hela 46 omgångar så det kan hända mycket när ligan ska avgöras i vår. Hull har det kämpigt och har ett tufft skadeläge i truppen just nu. I mötet med Watford kommer man inte ha något att hämta.
Vårt speltips blir att Watford vinner det här mötet och att man gör det med minst 2 mål till oddset 2.80 @Unibet.

