Chelsea – Dortmund och Benfica – Club Brugge är tisdagens möten i Champions League 7 mars 2023. Andra rundan i åttondelsfinalerna är det som gäller och i vår utvalda huvudmatch idag startar Chelsea med underläge 0-1 ifrån första rundan.

Streama båda dagens matcher i Champions League live på C more med avspark kl. 21:00.

Chelsea – Dortmund tipset 7/3

Chelsea och Borussia Dortmund har spelat mot varandra i olika matchsammanhang genom åren, bland annat i UEFA Champions League, UEFA Europa League och vänskapsmatcher. Här är en kort sammanfattning av deras inbördes möten.

De har mötts 6 gånger totalt, där Chelsea har vunnit 3 matcher, Dortmund vunnit 2 matcher och en match som slutat oavgjort.
Deras senaste möten, förutom då årets åttondelsfinalmatcher, var i gruppspelet i UEFA Champions League 2021-2022, där de ställdes mot varandra två gånger. Chelsea vann den första matchen med 1-0 hemma, och den andra matchen slutade oavgjort 2-2 i Dortmund. Totalt sett har Chelsea och Borussia Dortmund haft några riktigt spännande och hårt omtvistade matcher tidigare. Och deras senaste möten i Champions League har ökat deras rivalitet.

Dortmund är definitivt det lag med bäst form av de två. Med tolv raka vinster i liga- och cupsammanhang bakom sig besöker man nu ett revanschsuget Chelsea som kan rädda up en allt annat än klockren fotbollssäsong.

Vi tippar ett dubbelchans-odds på X2 i matchen Chelsea – Dortmund med odds 2.01 @ NordicBet.

Bonusstålar ger upphov till starka känslor

All känslorna kommer på en och samma gång när man får chansen att plocka åt sig av såhär sköna bonusstålar att spela på odds och livebetting med:

 

Speltips Tottenham – Milan 8 mars

Chelsea klubbfakta

Chelsea FC är en professionell fotbollsklubb baserad i London, England. Klubben grundades 1905 och har sedan dess blivit en av de mest framgångsrika klubbarna i engelsk fotbollshistoria, med många inhemska och internationella titlar på meritlistan.

Klubbens hemmaplan är Stamford Bridge, som har en kapacitet på över 40 000 åskådare. Chelsea har en trogen fanbas, och klubben är känd för sina passionerade supportrar som regelbundet fyller stadion och skapar en fantastisk atmosfär.

När det gäller prestationer har Chelsea vunnit sex engelska Premier League-titlar, åtta FA-cuper, fem ligacuper och två UEFA Champions League-titlar. De har också vunnit UEFA Europa League två gånger och UEFA Super Cup en gång.

Klubben har haft många fantastiska spelare genom sin historia, inklusive Frank Lampard, John Terry, Didier Drogba och Petr Cech, för att bara nämna några. För närvarande leds laget av Graham Potter och har några toppklassspelare som N’Golo Kante, Thiago Silva, Raheem Sterling och Mason Mount.

Dortmund klubbfakta

Borussia Dortmund, även känd som BVB eller helt enkelt Dortmund, är en professionell fotbollsklubb baserad i Dortmund, Tyskland. Klubben grundades 1909 och är en av de mest framgångsrika fotbollsklubbarna i Tyskland.

Klubbens hemmaplan är Signal Iduna Park, som är en av de största fotbollsarenorna i Europa med en sittkapacitet på över 80 000 åskådare. Borussia Dortmund är känt för sin passionerade fanskara, som skapar en livlig och färgstark atmosfär på stadion.

När det gäller prestationer har Borussia Dortmund vunnit åtta Bundesliga-titlar, fyra DFB-Pokal-cuper och en UEFA Champions League-titel. De har också vunnit UEFA-cupen (nu känd som UEFA Europa League) en gång och Intercontinental Cup en gång.

Borussia Dortmund har ett rykte om att fostra unga talanger och har producerat flera spelare i världsklass genom åren, inklusive Michael Zorc, Lars Ricken, Marco Reus och Erling Haaland. Den nuvarande huvudtränaren för laget är Edin Terzić, och de har för närvarande toppklassspelare som Mats Hummels, Marco Reus, Julian Brandt, Jude Bellingham och Giovanni Reyna.